پشتیبانی

کانکس خوابگاهی

کانکس خوابگاهی

کانکس خوابگاهی
اشتراک گذاری :

در یک تعریف کلی باید گفت خوابگاه محلی یا مجموعه و یا بنایست که افراد پس از فعالیت روزانه جهت استراحت و خواب شبانه به آن مراجعه کرده و در اکثر مواقع نوع فعالیت یا سطح این افراد مانند خوابگاه های دانشچویی در یک رنج و یا با یکدیگر مرتبط است. البته نوعی خوابگاه های عمومی نیز وجود دارد که افراد از هیچ لحاظی به یکدیگر مرتبط نبوده و هرکدام از محل های مختلف و فعالیت های متفاوتی در هنگام شب به این بنا جهت استراحت یا گذراندن شب مراجعه می کنند.حال در این میان مواردی وجود دارد که بنا به دلایل مختلفی از جمله توسعه و افزایش گنجایش ، تجهیز و بهره برداری سریع یا استفاده موقت به سراغ کانکس خوابگاهی رفته و از مزایای این روش برخوردار می شوند. این مزایا و روش های ساخت کانکس خوابگاهی موضوع اصلی این مطلب بوده که در ادامه بصورت کامل تری آن را مورد برسی قرار داده و مطالبی در باره انواع ، امکانات و الزامات این سازه آمده است.

کاربرد کانکس خوابگاهی

در باره کاربرد کلی این نوع سازه که پیش تر توضیح داده شد و نام آن نیز بخوبی گویای کاربری آن است. اما اینکه چه مواقعی و به چه دلیلی بجای ساخت خوابگاه بصورت مجتمع های چند طبقه مانند آنچه در دانشگاه ها اتفاق می افتد به سراغ کانکس خوابگاهی می رویم را در اینجا برسی خواهیم نمود.در تشریح کانکس خوابگاهی باید گفت سازه ایست پیش ساخته از مصالح سبک و عایق که بنا به میزان سرانه مورد نیاز ممکن است یک سازه کوچک با چند تخت خواب باشد و ممکن است مانند یک کمپ بزرگ دارای بخش ها و اتاق های مختلفی بوده که گنجایش بسیار زیادی داشته باشد. بیشتر نوع های کوچک برای پروژه های ساختمانی مانند ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته که این کانکس در واقع محل استراحت کارگران خواهد بود اما نوع دیگر آن که دارای ابعاد بزرگ و تقسیم بندی ، راهرو و بخش های مختلف است بیشتر در پروژه های بزرگ عمرانی مانند احداث خط مترو ، احداث خطوط انتقال نقت و گاز و پروژه های بزرگی که در مناطق کویری یا دور از شهرها انجام می شود بودهکه این سازه ها به مانند یک سوله بزرگ ساخته شده در اکثر مواقع از پانل های عایق یا همان ساندویچ پانل با سقف شیب دار می باشند. در پروژه های بزرگ حتی ممکن است بجای یک سازه از چند کانکس خوابگاهی بزرگ استفاده شود که در آنها افراد بسته به جایگاه خود در سلسله مراتب کاری مانند گروه های عملیاتی یا مهندسین پروژه در سازه های جدا از هم اسکان داده شده باشند.

امکانات کانکس خوابگاهی

از آنجایی که این مکان در واقع فضایی برای استراحت افراد پس از انجام فعالیت روزانه است می بایست دارای امکاناتی رفاهی و بهداشتی نظیر سرویس و حمام باشد که در برخی موارد فضا های خدمات ده مانند آشپز خانه یا سرویس در بیرون خوابگاه قرار داشته و بصورت عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.این کار باعث می شود تا تمامی تاسیسات مورد نیاز در یک جا متمرکز شده و هزینه تامین ، نگهداری و همچنین هزینه های تجهیز اولیه کاهش یابد و درون خود سازه کانکس خوابگاهی فقط متشکل از راهرو به همراه اتاق های استراحت باشد.از دیگر موارد که می توان جز امکانات در نظر گرفت تجهیزات گرمایشی و سرمایشی است که بسته به آب و هوای منطقه و در دسترس بودن انرژی های مورد نیاز می توان مقرون بصرفه ترین روش برای حفظ دمای داخل کانکس خوابگاهی در حد متعادل را انتخاب نمود. تخت خواب ، تلوزیون ، سیستم روشنایی ، کمد و جاکفشی از دیگر امکانات مورد نیاز بصورت حداقلی برای این فضا می باشد.

گروه صنعتی آذین کانکس


تمامی حقوق محفوظ است