پشتیبانی

نصب کانکس

نصب کانکس

نصب کانکس
اشتراک گذاری :

در این مطلب به اصول و روش های نصب کانکسدر حالات مختلف پرداخته ایم که در مواردی مانند طوفان و بادهای شدید شاهد سقوط کانکس از ارتفاع یا واژگونی آن نباشیم چرا که وزن زیاد و ابعاد بزرگ آن ممکن است باعث حوادث جبران ناپذیری در هنگام واژگونی گردد و یا خسارات مالی زیادی را بوجود آورد.از این رو قبل از اقدام به حمل و قرار دادن سازه از این راهنمای نصب کانکس برای انجام صحیح کار استفاده نمائید.

نصب کانکس ویلایی

معمولا قبل از اقدام به حمل سازه در نوع کانکس مسکونی می بایست یک کرسی به ارتفاع حداقل 30 سانتیمتر و حداکثر 60 سانتیمتر از سطح زمین ایجاد نمائیم تا هم از نفوذ رطوبت و یا آب به کف کانکس ویلایی جلوگیری کنیم و هم با محوطه سازی نمای زیبایی به کار ببخشیم. در هنگام ایجاد این کرسی چینی که معمولا از بلوک با ملات ماسه سیمان ساخته می شود می بایست جهت نصب کانکس در قسمت هایی که شاسی بر روی کف کرسی خواهد نشست صفحه ستون هایی را کار بگزاریم که این صفحات از طریق میلگرد با ملات در گیر شده و تا کف کرسی چینی پیش رفته باشد. پس از حمل و انتقال سازه ، تیر آهن های شاسی می بایست به این صفحه ستون ها که تعداد آنها حداقل چهار عدد و حداکثر 10 عدد است جوش یا پیچ و مهره شود. از دیگر نکات قابل توجه برای نصب کانکس ویلایی حفر چاه فاضلاب برای سرویس های بهداشتی و دسترسی برای نصب تاسیسات مرتبط با آن می باشد.

نصب کانکس در ارتفاع

اگر بنا به هر دلیلی قصد نصب کانکس در ارتفاع را دارید می بایست حتما از قبل ستون هایی که تحمل بار وارده توسط سازه را دارند در محل به وسیله کار گذاشتن صفحه ستون های اصولی که با بتن و آرماتور به زمین متصل هستندآماده کرده و برای افزایش مقاومت ستون ها از بادبند های مورد نیاز استفاده شود. همچنین در قسمت بالایی ستون ها یک کلاف از ناودانی های سنگین یا تیر آهن به عنوان محل نصب کانکس ساخته شود و مطابق روش قبلی شاسی سازه از نقاط مختلف به این کلاف جوش شود چرا که وقتی سازه در ارتفاع نصب می گردد امکان واژگونی آن در مواقع وقوع طوفان بسیار بالا تر خواهد بود.

نصب کانکس در سطح شیبدار

از دیگر موارد حادثه ساز محل هایی است که کانکس در سطح شیبدار مانند دامنه کوه یا سطوح نا مسطح نصب می گردد. در چنین شرایطی می بایست قبل از قرار دادن سازه یا سطح را از طریق خاک برداری مسطح نموده و یا اگر جنس زمین از سنگ است که اجازه مسطح کردن را نمی دهد مانند روش نصب کانکس ویلایی می بایست از طریق ایجاد یک کرسی چینی این سطح هموار را ایجاد کنیم. سطوح شیب دار و نا تراز بودن محل نصب کانکس از موارد بسیار رایج و دلایل واژگونی بسیاری از سازه ها در طول سالها بوده و حتما قبل از اقدام به نصب موارد ذکر شده را رعایت فرمائید.


تمامی حقوق محفوظ است