یکشنبه, 06 فروردین,1396

به وب سایت گروه صنعتی آذین کانکس خوش آمدید

اخبار

سازه های سبک lsf
مدیر محتوا
/ دسته ها: اخبار, وبلاگ

سازه های سبک lsf

تعریف و توضیح سازه فولادی سبک  (LSF) 

سازه فولادی سبک که به اختصار به آن سازه ( LSF) گفته می‌شود، یکی از سیستم های نوین ساختمانی است که برای اجرای ساختمان های با طبقات محدود که معمولاً تا 5 طبقه می‌باشد استفاده می‌شود و از سیستم های مورد تائید مهندسان عمران در کشورهای توسعه یافته و مدرن می‌باشد. این سازه از ورق‌های فولادی نورد شده برای تأمین پایداری ساختمان، صفحات و تخته‌های گچی به عنوان پوشش درونی و قطعات دیواره خارجی به عنوان نما تشکیل شده است. این سیستم توانایی ترکیب با سیستم‌های سازه‌ای دیگر را دارا می‌باشد. استفاده از این سیستم وزن سازه را تا پنجاه‌درصد کاهش می‌دهد و این بزرگ‌ترین امتیاز در برابر زلزله می‌باشد.
این سیستم که شباهت زیادی به روش‌های ساخت ساختمان های چوبی دارد، بر اساس کاربرد اجزایی به نام استاد (Stud) یا وادار و تراک (Track) یا رانر شکل گرفته است و از ترکیب نیمرخ‌های فولادی گالوانیزه سرد نورد شده، ساختار اصلی ساختمان برپا می‌شود. مقاطع مورد استفاده در این سیستم U,C و Z است، که معمولاً با اتصالات سرد به یکدیگر متصل می‌شوند.  
این سیستم در اکثر موارد با سقف سبک و به صورت موردی با انواع دیگر سقف اجرا می‌شود. تیر و تیرچه های این نوع سقف‌های سبک، همانند استاد و تراک های دیوارها است .  سقف نهایی معمولاً از نوع شیب‌دار و با استفاده از خرپاهای فلزی ساخته شده از پروفیل های سرد نورد شده در نظر گرفته می‌شود . قسمت‌های دیگر ساختمان نیز با استفاده از پروفیل‌های سرد نورد شده اجرا می‌شوند و با انواع نماها از قبيل سنگ, آجرنما, نمای PVC , چوبی يا آلومینیومی, رنگ, کاشی, سراميک و ... بر روی اين ديوار قابل‌اجرا است و از داخل نيز همانند ديوارهای معمول امکان اجرای رنگ, کاغذدیواری و ... بر روی پانل‌های گچی وجود خواهد داشت. فضای درون ديوار نيز با عايق صوتی و حرارتی مناسب پر می‌گردد . مقاطع فولادي جدار نازك, ورق‌های فولادي گالوانيزه هستند كه با استفاده از نورد سرد و با استفاده از روش Roll Forming در کارخانه شکل‌دهی می‌شوند. بر اساس آیین‌نامه تدوین شده برای مقاطع فولادی سبک نورد شده ضخامت فلز پایه (ضخامت فلز بدون احتساب پوشش های محافظ) بین 455¸0 میلی‌متر تا 3 میلی‌متر تدوین شده است.  توليد و برش اين مقاطع در کارخانه باعث می‌گردد , توليد مقاطع باکیفیت مناسب و يكنواخت در حجم و سرعت بسيار بالا انجام گيرد . قرارگيری اين مقاطع فولادی در فواصل نزديک به هم ديوارهای باربری را ايجاد می‌نماید که مقاومت و سختی مناسبی را در برابر بارهای جانبی ناشی از باد و زمين لرزه دارا می‌باشند.
 

مطلب قبلی طراحی کانکس تفرجگاهی
مطلب بعدی کیوسک بانکی
چاپ
348 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر