پنجشنبه, 03 فروردین,1396

به وب سایت گروه صنعتی آذین کانکس خوش آمدید

نمایش محصول

مقررات حمل ویلا های پیش ساخته و کانکس در جاده های کشور
مدیر ارشد آذین کانکس
/ دسته ها: دانستنیها

مقررات حمل ویلا های پیش ساخته و کانکس در جاده های کشور

در این مطلب نکاتی در مورد استاندارد های حمل بار در جاده های کشور و ابعاد و اندازه مجاز و شرایط هرکدام را برای شما آماده کرده ایم

بطور کلی ویلا های تولیدی گروه صنعتی آذین کانکس به سه دسته تقسم میشوند:

دسته اول ویلا های یک تکه: این نوع ویلا ها بصورت یک جا در کارخانه تولید و سپس به محل شما حمل میشود که این نوع ویلا ها حد اکثر ابعاد مجاز آنها 12متر طول و 4 متر عرض میباشد.

دسته دوم ویلا های دوقلو یا چند تکه: این نوع ویلا ها بخاطر ابعاد بزرگتر و یا پلان های متفاوت بصورت چند تکه در کارخانه ساخته و سپس به محل مورد نظر حمل و در آنجا به یکدیگر متصل میشوند.

دسته سوم ویلا های اجرا در محل : این نوع از ویلا ها بدلیل شرایط خاص مانند جاده های غیر قابل عبور برای کامیون و یا وجود موانع در جاده مانند تاسیسات برق و غیره ... توسط تیم اجرایی آذین کانکس تماما در محل اجرا میشوند . در این نوع ویلا ها محدودیتی در ابعاد و اندازه و شکل کلی پلان وجود ندارد.

برخی از مقررات حمل بار های ترافیکی در جاده های کشور: 

کمرشکن 5 محور
بدون اسکورت: طول کل از ابتدا تا انتهای وسیله نقلیه یا انتهای بیرون ماندگی بار از 16.50متر تا 19.50 متر  , عرض از 2.60 تا 3.50 متر  بدون اسکورت می باشد  و ارتفاع از 4.50 تا 5 متر  استاندارد کل تونل های کشور می باشد ولی اگر ارتفاع محموله ترافیکی ما از این ارتفاع بیشتر باشد، در صورتی که تونل در طول مسیر نباشد، مانعی برای صدور پروانه عبور ترافیکی نیست.
 ( ارتفاع مشمول اسکورت نمی باشد )
با اسکورت: طول کل از ابتدای وسیله نقلیه تا انتهای بیرون ماندگی محموله از 19.51  تا 20.50  شامل یک اسکورت می شود، اگر طول کل از این مقدار بیشتر باشد محموله باید با وسیله دیگری حمل شود (تریلی کفی کشویی یا کمرشکن 6 محور به بالا) عرض وسیله نقلیه با محموله از 3.51 متر تا 4 متر شامل یک اسکورت می باشد، در صورتی که عرض وسیله نقلیه با بیرون زدگی محموله از 4.51 متر  تا 5 متر  باشد باید دو اسکورت یکی در جلو تریلی و دیگری پشت تریلی وسیله نقلیه را همراهی کنند.
نکته: وزن کل وسیله نقلیه با محموله برای این نوع وسیله ها 40 تن می باشد
 
 
کمر شکن 6 محور
بدون اسکورت: طول کل از ابتدا تا انتهای وسیله نقلیه یا انتهای بیرون ماندگی بار از18.50  تا 19.50 ، عرض ، ارتفاع در همه وسایل نقلیه یکی می باشد و تفاوتی ندارد .
 
با اسکورت: طول کل از ابتدای وسیله نقلیه تا انتهای بیرون ماندگی محموله از 19.51 تا 20.50 با انتصاب 2 متر بیرون ماندگی شامل یک اسکورت می شود، از 20.51 تا 22.50 متر با انتصاب 4 متر بیرون ماندگی شامل دو اسکورت می باشد، وزن کل وسیله نقلیه با محموله از 51 تن تا 57 تن شامل یک اسکورت می باشد
 

 
کمر شکن 7 محور
بدون اسکورت: طول کل از ابتدا تا انتهای وسیله نقلیه یا انتهای بیرون ماندگی بار از 19 متر تا 20 متر، عرض ، ارتفاع و وزن این نوع وسیله نقلیه با کمرشکن 6 محور بدون اسکورت تفاوتی ندارد.
با اسکورت: طول کل وسیله نقلیه از ابتدا ی کمر شکن تا انتهای محموله از 20.1  تا 22 متر شامل یک اسکورت و از 22.1 متر تا 24 متر  شامل دو اسکورت می باشد، وزن کل وسیله نقلیه با محموله از 51 تن  تا 62 تن  یک اسکورت باید داشته باشد و بالا ترین وزنی که این وسیله نقلیه با محموله میتوانند جابه جا کنند 62 تن می باشد
 
 
کمرشکن 9 محور
نکته: کمرشکن های 9 و 11 محور برای تردد ( خالی , با محموله ) بدون اسکورت نمیتواند تردد کند. با اسکورت: طول کل از 22 متر  تا 24 متر با انتصاب 2 متر بیرون ماندگی شامل یک اسکورت و از  24 متر  تا 26 متر با انتصاب 4 متر بیرون ماندگی شامل دو اسکورت میباشد
 

 
کمر شکن 11 محور
به این دستگاه قبل از دنباله 4 محور قطعه ای به نام دالی وصل می شود که خود این دالی نیز 4 محور دارد،  کشنده ( 3 محور ) + دالی ( 4 محور ) + ( دنباله 4 محور ) = 11 محور ، وزن دالی این نوع وسیله نقلیه بین 10 الی 12 تن ، وزن خالی این نوع وسیله نقلیه ( کشنده , دالی و دنباله ) 41 تن و قادر به جابه جایی 55 تن بار می باشد که تناژ کل این نوع وسیله نقلیه بالغ بر 96 تن مجاز می باشد، طول کل این نوع وسیله نقلیه 30 متر و تا عرض 5 متر را نیز میتواند جابجا کند.
 

 
بوژی
بوژی در اصل یک کلمه فرانسوی است . در لغت به معنای محور است و بوژی ها بر خلاف ظاهر سخت و خشن و خشکی که دارند به راحتی توسط فشار روغن هیدرولیک بر روی انها اعمال کنترل می شود.
بسته به وزن محموله تعداد این محور ها می تواند کم یا زیاد شود . یعنی هرچه بار سنگین تر شود تعداد محور ها بیشتر می شود و طبیعتا تعداد کشنده های آن بیشتر خواهد بود، حمل بار توسط بوژی ها شرایط خواصی را می طلبد، از راه و جاده گرفته تا مسائل ترافیکی و تجارب رانندگان.
جالب است بدانید که حد اکثر سرعت یک بوژی و کشنده ان به همراه محموله چیزی کمتر از 30 کیلو متر بر ساعت است . در بعضی مواقع کار به حدی حساس است که راننده بوژی مجبور می شود با 5 کیلو متر بر ساعت حرکت کند .
حرکت یک بوژی مستلزم صورت گرفتن هماهنگی های خاص با پلیس راه کشور و سازمان راه داری و در بعضی مواقع وزارت نفت و نیرو است . بوژی ها فقط و فقط از 6 صبح تا 6 عصر مجاز به حرکت هستند و در شب و روز های تعطیل حق تردد در جاده ها را ندارند.
 
این دستگاه ها همیشه باید با دو اسکورت در عقب و جلوی محموله حرکت کنند، در بعضی و در بسیاری از جاده های کشور و همچنین پل هایی که توانایی حمل وزن و بار ان را ندارند ، شرکت های حمل و نقل خود موظفند راه های فرعی جهت عبور مجموعه بوژی و کشنده ها بسازند، که خود این امر هزینه های سر سام آوری را به دنبال دارد.
  طبق تحقیقات صنعت بوژی از سال 1968 میلادی (1347 شمسی) توسط چند شرکت ایرانی وارد ایران شده است. مسلما از آن زمان تا کنون هم طراحی بوژی ها تغییر کرده است و هم تناژ بار ها و محموله ها بالا رفته است. از این رو می توان گفت صنعت بوژیرانی یک صنعت است .
بزرگترین مشکل صنعت بوژی رانی اخذ عوارض بی حساب و کتابی است که توسط شهر داری ها و بخشداری ها و در بعضی موا قع توسط افراد محلی به بهانه عبور بار سنگین در مناطق مختلف گرفته    می شود .
بوژی ها برای حمل بار های 96 تن به بالا استفاده می شوند و مشخصات آنها به شرح زیر می باشد:  
ارتفاء از سطح زمین : 1.70 متر
تعداد چرخ در هر محور: 8 چرخ
کشنده ها معمولا 10 چرخ دارند، به جزء خودروهای جدید مان که 12 چرخ دارند
(توجه داشته باشید که این خودرو برای عبور و مرور بدون بار در جاده ها هم نیاز به صدور بارنامه ترافیکی و اسکورت دارد)
مطلب قبلی 1کانکس
مطلب بعدی قیمت کانکس
چاپ
404 رتبه بندی این مطلب:
5.0

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر