ویلای پیش ساخته | خانه پیش ساخته | کانکس آذین کانکس

اسکلت کانکس
عبیری
/ Categories: دانستنی ها

اسکلت کانکس

برسی آیتم های اسکلت کانکس

اسکلت کانکس یکی از مهمترین عوامل در دوام و طول عمر مفید کانکس می باشد.از این رو بر آن شدیم تا در این مطلب به برسی اصلی ترین شاخصه های اسکلت کانکس بپردازیم.
در ابتدا اسکلت کانکس به دو قسمت اصلی شاسی و اسکلت سازه تقسیم می شود.
شاسی کانکس همان کف کانکس بوده که وطیفه انتقال بار سازه را به زمین بر عهده دارد.معمولا به دو نوع شاسی اسکی و شاسی دور کلاف تقسیم می شوندکه در ادامه در مورد هریک بیشتر توضیح خواهیم داد.متریال اصلی شاسی کانکس در اکثر موارد تیر آهن می باشد که بنا به ابعاد و درجه کیفی سازه از نمره تیر آهن های دوازده تا هجده استفاده می شود.
حال اگر فقط دو تیر آهن در وسط کانکس به موازات هم و به موازات طول سازه قرارگیرد به این نوع شاسی اسکی می گویند و اگر دور تا دور کف سازه تیر آهن و یک تیر آهن هم از وسط عبور کند به آن شاسی دورکلاف تیر آهن می گویند.
در مورد این که کدام یک بهتر است قطعا شاسی دورکلاف بهتر بوده زیرا کار را خیلی محکم و قوی روی زمین مینشاند و در صورت بروز طوفان و باد های شدید هیج لرزه ای را به سازه منتقل نمی کند همچنین زیبایی خاصی به سازه می بخشد.
البته شاسی دورکلاف تیر آهن باعث بالا رفتن هزینه های تولید به دلیل استفاده بیشتر از تیر آهن نسبت به شاسی اسکی می گردد که بعضی موارد به دلیل مقرون به صرفه نبودن از آن صرفه نظر میکنند و با همان روش اسکی کانکس را اجرا می کنند.
نکته بعدی در اسکلت کانکس پروفیل های آهنی مورد استفاده در آن می باشد که هم ابعاد پروفیل مهم بوده و هم ضخامت آنها.بهترین ضخامت برای پروفیل مصرفی در اسکلت کانکس دو میلیمتر می باشد که توان تحمل بار بالایی را دارد و در هنگام بارگیری کانکس از تغیر شکل و پیچیدگی سازه جلوگیری به عمل می آورد.ابعاد پروفیل مصرفی هم بنا به کاربری متفاوت بوده و برای کانکس های خاص که نیاز مند تحمل بار بالایی میباشند بایستی محاسبات انجام گیرد اما برای کانکس هایی با کاربری معمولی جهت اسکان و یا کانکس فروشگاهی و امثال اینها ابعاد مناسب و معمول پروفیل های 40*40 و 40*80 گزینه مناسبی می باشند.
آیتم تاثیر گزار بعدی بر روی مقاومت اسکلت کانکس نحوه جوش دادن پروفیل ها و شاسی به یکدیگر می باشد که باید با دستگاه های استاندارد بصورت ممتد به یکدیگر جوش شوند تا با یکدیگر اتصال کامل برقرار کرده و توانایی تحمل و انتقال بار سازه را داشته باشند.
و در نهایت به بحث ضد زنگ اسکلت کانکس می رسیم که یکی از مهمترین مسائل در طول عمر و دوام کانکس می باشد خصوصا اگر کانکس در مناطق مرطوب مورد استفاده قرار گیرد.ضد زنگ باید به وسیله پیستوله بصورت یک نواخت و کامل بر روی سطح اسکلت اسپری شود،که البته به دلیل روغنی بودن سطح پروفیل ها باید قبل از مرحله ضد زنگ سطح اسکلت با یک دستمال آغشته به بنزین کامل تمیز شود.بعد از اجرای مرحله ضد زنگ می بایست ساعاتی سازه در معرض هوا قرار گیرد تا ضد زنگ آن کاملا خشک شود. پیش نهاد میشود در مواردی که کانکس قرار است در مناطق مرطوبی مانند شمال کشور مورد استفاده قرار گیرد بهتر است بجای ضد زنگ از استری اپوکسی استفاده شود که مقاومت سازه را در برابر رطوبت چندین برابر افزایش می دهد.
اسکلت کانکس های گروه صنعتی آذین کانکس طبق استاندارد هایی که در بالا توضیح داده شد تولید می گردد که یکی از مهمترین دلایل طول عمر محصولات آذین کانکس می باشد.

Next Article کانکس ساندویچ پانل اقلیمی
Print
236 Rate this article:
5.0

Please login or register to post comments.